edukacja podręczniki

Środki dydaktyczne – pomoc podczas zajęć lekcyjnych

W trakcie lekcji nauczyciel może korzystać z klasycznych środków dydaktycznych takich jak np. podręczniki, karty pracy czy atlasy, ale w niektórych szkołach na lekcjach wykorzystywane są nowoczesne technologie, dzięki którym lekcja jest nie tylko ciekawsza, ale uczeń łatwiej i szybciej przyswaja nowy materiał.

Rozwój technologii informatycznej zmusza nauczycieli do korzystania z nowoczesnych rozwiązań, ponieważ uczniowie mają inne potrzeby i wymagania niż jeszcze kilka lat temu. Technologia informatyczna daje możliwość przekazu treści w nietuzinkowy sposób. Dlatego każda księgarnia internetowa czy stacjonarna w swojej ofercie posiada nie tylko tradycyjne środki dydaktyczne takie jak podręczniki szkolne czy mapy, ale także nowoczesne pomoce dydaktyczne.

Nowoczesne rozwiązania

Czym są środki dydaktyczne? Są to wszystkie elementy, które mają na celu usprawnienie procesu nauczania. W wyborze środków dydaktycznych najważniejsze jest to, aby umiejętnie je dopasować do ilości i rodzaju materiału. Klasyczne środki dydaktyczne np. podręczniki mogą być łączone z nowoczesnymi rozwiązaniami np. z multimedialną tablicą. Niektóre wydawnictwa proponują wersję multimedialną dla niektórych podręczników.

Dlaczego technologia jest tak istotna przy przekazie wiedzy? Ponieważ naukowcy dowiedli, że materiały audio i wideo są łatwiej i szybciej zapamiętywane niż słowo pisane. Dlatego każda szkoła powinna zainwestować w takie sprzęty jak laptop, komputery czy projektor. Bez względu na poziom kształcenia środki dydaktyczne powinny pomagać w przekazie treści w przystępny i skrócony sposób, a w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami mogą zapewnić efektywniejszą pracę całego zespołu. Jakie są nowoczesne środki dydaktyczne?

? Gry dydaktyczne

? Tablice interaktywne

? Multimedialne ćwiczenia

? Animacje

? Slajdy

? Ekrany uczniowskie

Możesz również polubić…